Április 3.-án, vasárnap családi kirándulást szerveztem. Ritka alkalom, hogy Feleségemet, és nagyobb lányomat rá tudom beszélni egy hosszabb közös kirándulásra. Most kellemes tavasz volt, hajlott mindkettő a meghívásra - nem utolsó sorban a tervezett útvonalnak köszönhetően.
Először Zsámbékra mentünk, a már látott, de újra megnézni kívánt Árpádház-korabeli templomrom megtekintésére. A második állomás Felcsút volt, a Puskás Futball Akadémia kedvéért. Egy rövid megállás volt csak, kicsi séta az épület-komplexum körül, egypár fotó... s már mentünk tovább Alcsútra (Alcsútdoboz) az arborétumhoz.
Az első döbbenet a rengeteg autó volt, melyeket a hatalmas parkolóban láttunk. Parkolóőrök irányították a forgalmat; ha egy kocsi kijött, akkor mehetett be egy másik, az előbbi helyére. Szerencsénk volt, épp távozott valaki, és még helyet is tudtam szorítani neki, hogy elférjen mellettem :-)
A belépőjegy ára eléggé borsos, de ahol nagy a kereslet, ott magasak az árak ... lásd piacgazdaság.
"Az Alcsúti Arborétum Magyarország legeredetibb angolparkja, 1820-as telepítése József nádor
nevéhez fűződik. Ő volt az ország nádora, az első Habsburg, aki
Magyarországon letelepedve birtokot szerzett, az ő leszármazottjait
nevezzük a Habsburgok magyar ágának." - mondja a Wikipédia az arborétumról.
Az arborétum mindig szép, csodás a csend (ha magad vagy, mert most tele volt gyerekricsajjal) és mindig üdítő a levegő. Április eleje viszont nem éppen egy különleges időszak az arborétum életében. A kora tavaszi hóvirágmezőnek már nyoma sem volt, a fák pedig épp csak bontogatták lombjukat. Virág persze volt így is rengeteg, de többnyire csak a máshol is megtalálható, mindenhol látható vadvirágok pompáztak az egész kertben. Ha valakinek úgy tűnik, nem vagyok eléggé lelkes... nos annak igaza van, de azt se higgyétek, hogy csalódott voltam a helyszínen. Nagyon kellemes, üdítő volt a séta így is, és a családom is jól érezte magát.
Ami a fotózást illeti, ezúttal nem a vadvirágok felé fordult a figyelmem elsősorban. Az egykori főhercegi kastély maradványait kezdtem fotózni rögtön a séta elején.
A kastély megmaradt homlokzata |
"A 300 növényfajt meghonosító József nádor pompás klasszicista kastélyára ma már csak a timpanonos főhomlokzata emlékeztet. A kastély Pollach Mihály
tervei alapján épült, Magyarország egyik legnagyobb klasszicista
kastélya volt, az angolparkot schönbrunni kertépítőmesterrel Tost
Károllyal terveztette." - hogy újra a Wikipédiát hívjam segítségül információért.
Felirat hozzáadása |
Az egykori kastély mögött álló kápolna maradványa. Furcsa módon eleje és vége lebontás áldozata lett, a középső része viszont megmenekült a pusztulástól. Ma szépen rendbe van téve a "maradék".
Az Oroszlános kút |
A kút mögötti terület a hercegi gyerekek játszótere, játszóháza volt. Útba esett a kápolna felé menet közben.
Kápolna |
A kápolna szépen rendben tartott (legalább kívül, belső terét nem láthattam). Hajdanán lóistálló volt, egy püspöki látogatás hatására építették át templomnak.
Kápolna |
Az előtérben díszkút, sétány, a park négy pontján pedig nagyon szép lámpák találhatóak.
A kápolna főbejárata |
Részlet a kapuboltozatból |
Sárga nárciszok |
Természetesen a virágos területeket is bejártam - legalább annyit belőle, amennyi az időnkbe belefért. A séta ezen részében már nem sokat fotóztam, inkább csak nézelődtem, és élveztem a helyzetet.
Romantikus tavacska, hattyúkkal |
Tükröződés |
Fehér nárciszok |
Nyári tőzike |
Ez igazi meglepetés volt a számomra, csak jóval későbbi időpontban számítottam a megjelenésére
Rügyeznek a fák, itt a tavasz! |
Kastély homlokzat, más nézőpontból |
A tavasz csalhatatlan bizonyítékai: napsütés, focizó srácok, gyerekkocsival sétáló kismamák... öröm a szemnek és a szívnek. Szép napom volt!
1 megjegyzés:
Amikor én jártam ott felhős, szomorkás idő volt, de a látvány így is fantasztikusnak tűnt. Szép, napos, tiszta időben jártatok ott, nagyon szépek lettek a fotóid.
(A hattyúk nem oly régen lettek ide telepítve egy madármentés keretében, aminek én nem igazán örülök. Szép madár, de rendkívül agresszív.)
Megjegyzés küldése