2015. november 17., kedd

A Mecsek falvaiban jártam

...konkrétan Kővágószőlősön és Cserkúton. Az utóbbi helyen nem először, mert ezt a helyet már a tavalyi Mecsek-beli kirándulásom alatt is felkerestem egy alkalommal.
Nyilvánvaló mindenki előtt, hogy ha valaki a Mecsekbe megy túrázni, akkor elsődleges célja a hegyekben való kirándulás. Természetesen így gondolkodtam én is, de szenvedélyes turista- és fotós létemre nem tudok elmenni az utam során érintett falvak műemlékei, érdekességei mellett sem. Idén a Jakab-hegy, és a Babás szerkövek voltak elsődleges céljaim. Ezt az utat pedig Kővágószőlősről, vagy Cserkútról indulva lehet bejárni. Én indulásnak Kővágószőlőst választottam; nem kihagyva a falu középkori eredetű műemlék templomát sem.
A Wikipédiából: "Kővágószőlős Pécstől nyugatra, a Mecsek-hegyalján, a Jakab-hegy lábánál fekszik. A 6-os főút vonalától a Cserkúti dombok választják el. A hegy és a dombsor értékes természetvédelmi terület. A Jakab-hegyet felépítő permi vörös homokkő a falu feletti hegyoldalban sajátos sziklaformációkat alkot: a Babás-szerköveket, és a Zsongor-követ. A mélyebben található zöld homokkő uránt tartalmaz.
A község klímája szubmediterrán, ennek köszönhetően különleges, védett növénytársulások alakultak ki a területén (kapcsos korpafű, fekete kökörcsin, sárga kövirózsa, tőzegmoha stb.)"
Kővágószőlős temploma
" A Sarlós Boldogasszony-plébániatemplom Kővágószőlős központjában álló, részben középkori római katolikus templom." ... ennyit a templomról, egyenlőre.

Templom
 A hegyi falvak legnevezetesebb objektumai rendszerint a templomok... bár ha belegondolok, ez nem csak a hegyi falvainkra igaz. Mindenesetre, ha középkori műemlékeket keresünk, néhány egykori végvár mellett jobbára csak a templomokat találjuk. Az engem nem zavar, számomra sohasem unalmas, hisz minden templom más, minden templom egyedi a maga módján.

Bejárat
 A torony alatti bejárat fölött korabeli felirat maradványai láthatóak.

Oldalfülke
 A templom egyik oldalában egy kis fülke látható, benne kereszt a megfeszített Megváltóval, és a keresztrefeszítés néhány szimbólumával.
A gyermek Jézus
Borkereskedés
Lila Akác - kocsma és szálláshely
A templomnál elidőztem kissé, de aztán mentem tovább. Láttam egy régi borászat szép épületét, különleges kapuját, majd egy kocsma elé érkeztem. Korábbi információim szerint innen kell indulni a hegybe. "Óvatos duhajként" azonban erről bizonyosságot is akartam szerezni. Ráadásul - tapasztalataim szerint - a kocsmákban szerezhet legkönnyebben információt a turista. Az sem mellékes persze, hogy a kocsi leparkolása után már nyugodtan ihattam egy pohár jó vörösbort is! (Szekszárdi vöröset, amint érdeklődésemre a kocsmáros elmondta).
A hegyi túrámat sikeresen megjártam, vissza is érkeztem ugyan ide... de az már egy másik történet.
Agyban megfogalmazott tervem úgy szólt, hogy a Pécsre vezető visszautamon teszek egy kitérőt Cserkútra, a már ismerős templomhoz. Miért ne tennék, ha úgy akarom?
Amint megérkeztem Cserkútra, egyenesen a templomhoz hajtottam. Megálltam, és kis híján a földbe gyökerezett a lábam. Ha valaki látott már hihetetlen őszi színkavalkádot, akkor az még nem látta azt a házat, amit én a templom közelében láttam! Úgy elámultam, hogy még arról is elfeledkeztem, figyeljek a fotózásnál arra, hogyan fog ez  a ház a gépemben, a képen kinézni. 
Őszi színkavalkád (pinceablak)
Bár nem vagyok büszke erre a fotómra, megmutatom a teljes épületet is.
Nos, "Ő" az...
De a továbbiakban nézzük azt a templomot, amiért jöttem.
Cserkút műemlék temploma
Wikipédia:

"Fazsindelyes katolikus temploma

A templom 1270 és 1290 között épült, romanikus stílusban.
Homlokzatán restaurált falfestmények és Prokop Péter papfestő alkotásai láthatók. Főhomlokzata délen volt, ezt jelzi a bejárati kapu és a fölötte lévő 3 kis ablak. A 14. században tornyot építettek hozzá. A hajó északi falán freskómaradványok láthatók. Felül az apostolok sorakoznak, akik a háromkirályokat követik Jézus köszöntésére. Alul a szenvedő Krisztus látható és Szent Mihály, aki kardot és mérleget tart. Így helyezi mérlegere az eléje érkező holtak lelkeit. Ettől jobbra áll Szent Miklós.
Ezek a festmények a 13. században készülhettek. A Szent Györgyöt ábrázoló freskó a diadalív déli oldalán látható. Ez 1335-ben készült. A belső oldalon az év hónapjaira jellemző tevékenységek láthatók. Ezek a 15. században készültek. Az egykori festmények tűzvész miatt pusztultak el. Az oltárt Ferenczy Károly tervezte. Emögött van a Keresztelő Szent Jánost ábrázoló oltárkép. Itt van még Prokop Péter festőművész Kálvária-képe. A stációsorozatot is ő festette."

Cserkút
Az őszi fények pillanatról pillanatra változtak, más és más fénnyel árasztva el a templomot.
Sajnos, az épületbe bemenni nem tudtam ez alkalommal sem. Pedig nagyon szép látványban lehetett volna részem, a Wikipédia információja szerint.
Torzó
Síremlék.
A templom körül egykor temető lehetett.
Síremlék
Síremlékek a templom tövében
A hasonló témákat a mai trend szerint fekete-fehérben jelenítik meg a fotósok. Én turisztikai célzattal jártam itt, "turistafotókat" készítettem, ezért nem tartom szükségesnek más irányzatok szokásait, ízlését magamra vállalni. Maradok a hagyományos színes megjelenítés mellett. "Ahogy a valóságban látom...."
Bejárat.
A kapuboltozaton eredeti, korabeli festés nyomai látszanak.
Részletfotó
Festésnyomok a középkorból
Harangláb
És a posztom végére: lélekharang a temetőben

Mai "sétánk" véget ért. Legyen szép napja minden kedves olvasómnak.

2015. november 8., vasárnap

Gázi Kászim pasa dzsámija - Pécs

Wikipédia: "Gázi Kászim pasa dzsámija vagy Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom a magyarországi török-iszlám építészet legmonumentálisabb alkotása, Pécs egyik jelképe, Európa legészakibb épségben maradt dzsámija. A dzsámit Gázi Kászim 1543-1546 között építtette. Eredeti mérete hosszában és szélességében száz lépés. Ma katolikus templomként működik."

Szinte még gyerek voltam, amikor először láttam egy kirándulás során. Rég volt, fénykép nem készült a kiránduláson. Emlékezetemben megmaradt, a későbbiek során pedig már nagyon sok képet is láthattam róla. Az első "találkozásunk" óta igény támadt bennem, hogy újra, most már sokkal alaposabban megnézhessem, és remélhetőleg "agyban" is, képben is több emléket elraktározhassak erről a különleges műemlékről.

Győr és Pécs - magyarországi viszonylatban - nagy távolságnak számít. Nem igazán lehet "csak úgy" odaugrani - meg haza. Ahhoz kell néhány nap, hogy az utazás "gazdaságos" legyen - azaz egy úttal minél több helyet meglátogasson, minél több élményt begyűjtsön a turista. Meg hát ugyebár - sok más szépség is van kis hazánkban, melyekre ugyancsak kíváncsi a "dolgozó".

A lényeg: először a múlt év tavaszán volt alkalmam egy hetet eltölteni a Mecsekben, Pécs közelében - konkrétan Orfűn. Ebből két napot töltöttem Pécsen. Ez alatt a két nap alatt a Belvárost, és a Zsolnai (vagy Zsolnay?) negyedet tudtam bejárni (feleségemmel együtt). 
Hát persze, amilyen a szerencsém.... :-( a Dzsámi éppen felújítás alatt volt. Körülötte építési anyagok festői rendetlenségben, az egész földszint bezsaluzva, az összes létező ajtaja zárva, az építőmunkások közel se engedtek... Ennyit a fotózásról....
Nem kenődtem el... nyugdíjas vagyok, időm rengeteg, ha akarom, még néhány nap pécsi tartózkodás költségeit ki tudom sajtolni a zsebpénzemből. Csak épp kell várni egy évet minimum, hogy az építkezést befejezzék a templomban.
Nos, 2015 év őszén feleségem beleegyezett, hogy újra Pécsre utazzak - ezúttal egyedül. Turista-célpontok: Pécs, a város környéke, a Jakab-hegyen a "babás szerkövek", a Zsongor-kő - mint minimum. Meg ami belefér, mínusz ami kiesik, ha esik az eső :-)...

Minderre három napot és három éjszakát kaptam, hivatalos eltávozás gyanánt...
Az időjárás a barátommá szegődött, eső mindössze egyszer esett (nem sok). Zavart nem okozott, mindössze a napi programomat kellett nagyon gyorsan átszervezni... nem volt gond, mindig van "B"-terv...

Akkor most nézzünk meg együtt néhány képet... miről is? ... a Dzsámiról, persze!
Gázi Kászim pasa dzsámija vagy Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom
Van még ember Magyarországon, aki nem látta? Legalább képen? Ha van, neki bemutatom: Ő az egykori török imaház, dzsámi, ma római katolikus egyház temploma. Így néz ki a tavalyi felújítás után. Gyönyörű!
Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom, Pécs
A felújított templomtérbe az altemplom (kripta) meglátogatása után juthat be a turista. Ezen a fotón az altemplom egy nagyon szép festménye látható.
Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom, Pécs
A templomtérbe jutva egyik ámulatból a másikba estem. Fogalmam nem volt arról, milyen lehet a belső tér.... a gyerekkori látogatásból nem maradtak emlékképeim, így minden új volt nekem, amit bent láttam.
Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom, Pécs
Fotóállvány ezúttal sem volt nálam, a fény (látszat ellenére) kevés volt a jó minőségű fotózáshoz, és egy komoly, igazi nagylátószögű objektív is nagyon hiányzott a megfelelő fotózáshoz. Képeket csak szabadkézből, magas ISO-val és egy Nikon-Nikkor utazó-zoommal készíthettem. No, meg nem kevés utómunkával...
Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom, Pécs
Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom, Pécs
Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom, Pécs
A templomban sok, nagyméretű ólomüveg-ablak csodálható meg. Kettőt mutatok közülük. Témájuk természetesen hasonló, mint a bemutatott ablakoké... az egyház szentjeit ábrázolják.
Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom, Pécs
A kupola boltozata. Gyönyörű alkotás, finom, aprólékos falfestés. 

Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom, Pécs
Tipikus, a keleti építészetre jellemző ablak-kialakítás. Nagyon dekoratív a sok színes kör alakú üvegelem, és a többi díszítés.
Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom, Pécs
Díszes világítótest. Sajnos, az eredetéről semmit nem tudok, de eredeti török kézműves műremeknek gondolom.
Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom, Pécs
Szép falfestmény, valószínűleg török eredeti. A török írásjelek utalnak erre...
Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom, Pécs
De azért hogy tudjuk, hol járunk...
Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom, Pécs
A templom szentélye, a lépcső fölött
Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom, Pécs
Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom, Pécs
Megbékélés az egykori ellenséggel, kegyelet a harcokban elesett magyar és idegen katonáknak... a Korán egy szurája kőbe vésve, a római katolikus templom falán.

A dzsámi belső meglátogatásáról ennyit... Reményeim szerint külső, nappali és esti felvételeket még mutathatok Nektek, ha a képek utómunkáival megfelelő ütemben haladhatok előre.

Szép napot minden kedves Látogatómnak, olvassatok engem itt máskor is!

2015. november 5., csütörtök

Balatonfelvidéki tanúhegyek - Badacsony

Dimbes-dombos vidéken születtem, síkvidéken élek... talán ez az oka, hogy különös vonzalmat érzek a hegyek iránt. Nem kell ám nagy hegyekre gondolni, nekem nagyon megfelelnek kis hazánkban elérhető néhányszáz méter magas hegyek is. Bakony, a Balaton-vidéki hegyek, a Mecsek, és a többi hasonló. Ha időm engedi (és más feltételek is adottak) akkor ezekre a helyekre megyek legszívesebben fotózni, kirándulni. Tavaly, év elején töltöttem először hosszabb időt a Mecsekben - azóta is "szerelmes" vagyok bele. Nem véletlen, hogy idén újra visszakívánkoztam oda... de erről majd később, másik posztban.
Az idei bakancslistám igen előkelő helyén a Balaton-felvidéki tanúhegyek bejárása szerepelt. Tudtam, hogy nem jutok el mindegyikre, de azt reméltem, némelyikre talán igen. Tavaly jártam Szigligeten, most a Badacsony és a Szent György hegyet soroltam a lista elejére.
Az idei nyár hosszú meleg időszaka miatt keveset utazhattam. Terveimet alaposan át kellett értékelni, és új prioritásokat kijelölni. A tanúhegyek közül a Badacsony meglátogatása sikerült...
Két fotós barátommal indultam útnak. A reggel enyhén ködös, néhol sűrűn gomolygó párás volt. Zalahaláp közelében meg is álltunk, mert kitűnő fotótéma ígérkezett az egykori katonai terület egy szakaszán. Igaz, a nap akkor már felmenőben volt, a köd és pára gyorsan változtatta az alakját, és időt is alig adott arra, hogy néhány képet készíthessünk. 
Tovább haladva a Badacsony szinte "tárt karokkal" fogadott bennünket, és legszebb arcát mutatta nekünk.

Nem mentegetem magam, csak a tisztánlátás kedvéért mondom: turistafotós vagyok; vagy ha úgy tetszik, fotós turista. Mindezeken túl a képek méretezése is jelentős mértékben TV-készülék oldalarányaihoz vannak illesztve, nem pedig magasabb szintű elvárások igénye szerint. A fájlméret pedig a WEB-es megjelenítéshez igazítva.
Zalahaláp
Sorállományú katona koromban gyakran jártam itt, akkor nem éppen turistáskodási céllal. Sokkal zajosabb és robusztusabb (harc)járművel közlekedtem akkor, mint ezen az úton :-)
Zalahaláp
Egyik fotóstársam magasan képzett amatőr, művészfotós; az Ő tanácsi alapján próbáltam képeimet elkészíteni. Nem mindig sikerült ... :-(
Zalahaláp... távolban a Halápi hegy
Rövid megálló, aztán mentünk tovább Badacsony felé. A "Szegedi Róza" házig kocsival mentünk. Ott parkoló, a továbbiakban pedig a cseppet sem könnyű turistautakon. Nyugodt lelkiismerettel mondhatom, megérte a fáradtságot!
Badacsony
Hosszú, meredek kanyargós lépcső "leküzdése" volt az első komoly próbatétel. Komoly - mondom én - értsétek úgy, hogy komoly öreguras próbatétel :-)
Badacsony
Fénypászta színes leveleken. A környezet olyan hatással volt mindegyikünkre, hogy szinte folyamatosan kattogtak a fényképezőgépek. A fák lombjainak gyönyörű színei, fények-árnyékok ellentéte... szinte minden lépés új kép készítésére csábított.
Badacsony
Rengeteg képpel a gépemben jöttem haza. Ezek egy része szanálásra került, de "emlékfotó" minőségű kép így is sok maradt. Ezekből mutatok néhányat...
Badacsony
 A hegyet kerülő turistaútról egy helyen rövid kis szakasz kivezetett a egy kőomlás peremére. Nem tudom méltó szavakkal leírni azt a látványt, ami innen tárult a szemünk elé. Csak azt javasolhatom mindenkinek, akinek erre lehetősége van, tekintse meg saját szemével...
Badacsony
Badacsony
Kis hazánk legszebb tájainak egy részét láthatjuk ebből a nézőpontból
Badacsony
A sok kép között sok hasonló is akad... de melyik fotósnak lenne szíve egy ilyen táj fotóját a kukába dobni?
Badacsony
Viszonylag sok időt töltöttünk ezen a helyen. Várt ránk azonban még több látványosság; többek között a Kisfaludi kilátó, és az arról látható panoráma.
Badacsony
Kisfaludi kilátó a Badacsony tetején. Természetesen "megmásztuk" - hogy ezzel a közkeletű kifejezéssel éljek. A látvány a tetejéről újabb csoda... de innen majd máskor, ha lesz érdeklődés a posztom iránt. :-)


Köszönöm, hogy itt jártatok nálam, legyen szép napotok, és szép fényeitek, ha Ti is fotózni, kirándulni indultok!