2012. november 26., hétfő

Tata - Vadlúd sokadalom


Attól tartok, máris unjátok a Tatán tett fotózásaim beszámolóját. Legyen vigasz, hogy ez a mostani poszt a befejező rész, jövő év tavasza előtt nem fogok Tatára utazni. Viszont ez a mostani anyag valóban arról szól, ami miatt az egész tatai kaland elindult.

Nevezetesen a nemzetközileg is híres esemény, a Vadlúd sokadalom néven ismert madártani jelenségről.

Egy szép napsütéses őszi napot kihasználva még a hivatalos rendezvény előtt Tatára utaztam. Biztos akartam lenni abban, hogy elfogadható képeket készíthessek - a meteorológiai előrejelzés a rendezvény idejére nem éppen fénydús, fotózásra különösen alkalmas időjárást jelzett. Ennek köszönhettem, hogy korábbi posztomban is be tudtam mutatni Nektek néhány, a városban készített képet.

A mai posztom is városi fotókkal kezdődik, majd a tavon, a "sztárvendégek" bemutatásával, végül a tényleges rendezvényen készült képek bemutatásával foglalkozik - egyúttal be is fejeződik.

Akkor tehát sorakozzanak a fotók. És néhány mondatos kommentek.

Tata - római katolikus templom
Nagyon készültem, hogy alaposan körbefotózom Tata legnagyobb templomát. Sajnos, aggályaim beigazolódtak - nem egyszerűen nem lehetett bemenni a templomba, hanem még a külső ajtók is zárva voltak. Emiatt a belsejére még csak pillantást sem vethettem. Sajnálatomra az épület nagyon elhanyagolt állapotban van. Igen alapos felújításra lenne szüksége.
Hattyúk a távolban
Sok időt ekkor már nem töltöttem városi sétával, hanem az Öreg-tó felé vettem az irányt. Azt hiszem, jól tettem, mert még napos időben szemrevételezhettem a tó vízén tanyázó madarakat. A fenti képen egy csapat bütykös hattyú úszkál éppen.
Vadludak tömege
Úgy tűnhet, a tó közepén egy földzátony helyezkedik el. Nem a meder alja látszik ott, hanem néhány ezer vadlúd múlatja itt az idejét.
Vadludak a tavon
...és sirályok
Vadludak
Próbáltam mennél jobban befogni a madárcsapatot a teleobjektívvel. Ennyire sikerült. 

Madarak tömege
Hattyúk és kacsák a ludaktól elkülönülve
Egy kép a szemközti oldalról
Keresztelő Szent János szobra a tóban
Aztán eljött november 24.-e, a Vadlúd sokadalom rendezvénye. Ekkor már nem egyedül jöttem Tatára, hanem több fotós társaságában. Ketten jöttek Budapestről, és ketten jöttünk Győrből. 
Az időjárás nem volt túl kedvező, de az évszakot figyelembe véve panaszra sem adott okot. Nem mentünk be a tömeg közé, hanem saját fotósétát tettünk a tó körül. Természetesen a rendezvénysátrak körül is töltöttünk egy kis időt.
Vadludak behúzása
A tó körüli séta során gyakran láttunk az égen kisebb-nagyobb csapatokban a tóra érkező madarakat.
Az ősz csodás színei
Kis csapatunk három tagja
Jártunk körbe a tó körül. Fényképeztük a tavon üldögélő ludakat, az éppen beérkezőket, gombákat az avarban, leveleket a fákon, harmatcseppeket a növényeken - és egymást is. Aztán jókat nevettünk néhány sikeres lesifotón.
Az Által-ér
Rendezvénysátrak
Rendezvénysátrak
A nap hivatalos rendezvényeinek helyszínén rengeteg ember várta a nap fénypontját, a szürkületi órákat. Ebben az időben jönnek ugyanis a madarak nagy tömegben a mezőkről, hogy ímmár tele begyükkel a tó vízén kipihenjék magukat, és biztonságban töltsék az éjszakát.
A műsorközlő szerint a statisztikai számítások szerin 44.000 madár tartózkodik itt a rendezvény napján.
Csörgősipkás
....és hogy ne kizárólag a természetvédelemről szóljon a mai nap!

Legyen szép napotok!

2012. november 16., péntek

Tata - Cseke-tó és angolpark


Ahogy megígértem magamnak, az első tatai fotósétám után néhány nappal újra visszamentem ebbe a nagyon szép városba. Figyeltem a meteorológiai jelentéseket, és egy közeli, biztatóan hangzó jóslás után engedélyt kértem az asszonypajtástól másnapi kimaradásra. Az engedélyt megkaptam, így még aznap este összekészítettem az úti csomagot. Másnap pedig vonatra ültem, és le sem szálltam addig, amíg Tatára nem értünk.
Mivel még otthon jól megnéztem egy megfelelő térképet, nem volt gond megtalálni a Cseke-tavat. Erre az útra ugyanis ennek körbejárását, a körülötte elterülő angolparkot, és néhány mást terveztem. A néhány másról majd később.

Sok információval nem rendelkezem a területről, ezért tájékoztatásul a Wikipediaból szúrok be néhány idézetet a fotók közé.

Tata, Cseke-tó
Ezen a ponton jutottam be a kertbe. Nem a főbejáraton, hanem attól kissé lejjebb, a műromok közelében. Nem kell bizonygatnom, hogy a látvány azonnal magával ragadott.
Tata, angol-park. Műromok.
Az angolkert és a "műromok" 1780-ban lettek kialakítva, az Eszterházy grófok birtokán.
Tata, angol-park. Műromok.
Tata, angol-park. Műromok.
"Az angolkert a 18. század végének jellegzetesen modern alkotása, amely a felvilágosodás szellemiségét, eszmei áramlatait (a racionalizmustól a szabadkőművességig) és stílusait (a szentimentalizmustól a klasszicizmusig) tükrözi. A visszavonulás és elmélkedés színtereként lelki, érzelmi tényezőket jelenít meg, elrendezése és növényzete is ezt szolgálja. A tatai kert honosítja meg például Magyarországon a szomorúfüzet, amelynek nemcsak neve de látványa is érzelmességet sugall. Az angolkertek megkövetelik a terep változatosságát és a vízfelületek sokaságát, mindezt a háborítatlan természet illúzióját keltve szokták kialakítani."
Tata, angol-park. Műromok.
Tata, angol-park. Műromok.
Tata, angol-park. Műromok.
"Néhány évvel később már elkészültek a mesterséges romok is, ezek a középkort, a régiséget idéző, eklektikus stílusú, érzelmileg gazdag hatást keltő, nosztalgikus építmények, az idő emlékművei. A híres "műromon" kívül több mesterséges grotta is fellelhető az angolkertben."
Imahely?
Itt talán egy kis imahely lehetett. Mindenesetre engem erre emlékeztet a kialakítása.
Tata, Cseke-tó
Angolpark
Szabadtéri színpad nézőtere, és az ősz aranya...
Angolpark
Háttérben a nyári-lak
A nyári lak:
"A zárt kertbe több kapun keresztül is be lehetett jutni, a griffek (a grófi címer állatai) által őrzött, címeres kapu volt a díszkapu. A kapu egyenesen vezetett az 1784-ben épített nyári lakhoz. Ez a kisméretű sans souci-kastély az itt-tartózkodás kényelmét szolgálta. Mindkét szint magasságát elfoglaló, kör alaprajzú dísztermének falképein körben tágas tájat láthatunk - a látvány olyan érzést kelt a szemlélőben, mintha nyitott lugasban, a természet ölén tartózkodna, hangsúlyozottan távol a hivatalos világtól, a közélettől."
Rejtélyes török mecset
Mecset
A török mecset:
"A kert sajátos, az angolkertekre jellemző épületei közül az ún. "török mecset" a legtalányosabb. A nyolcszögletű, csúcsíves nyílásokkal ellátott épület egyszerre gótizáló és keleties, édesvízi mészkő falazata a műroméval rokon."
Séta a tó körül
Sétautak hálózzák be a parkot
Sétautak a parkban:
Élvezet volt sétálni a szépen kialakított, és láthatóan gondozott sétautakon. A kihelyzett padok pedig kellemes pihenés lehetőségét biztosították.
Pad a pihenéshez
...igen, biztosították, megfelelő hőmérséklet mellett. Így november közepén viszont nem ajánlom a hosszas üldögélést a szabadban. Kipróbáltam ugyanis, és rájöttem, hogy itt könnyű lehet egy olyan kellemetlen állapotot összeszedni, amit egy drága fém, és a kicsi patak nevének összefoglalásával fejezhetünk ki.
Szerelmesek és horgászok búvóhelye
Nyugdíjas pecások
A tó egy szakaszán egy csapat nyugdíjas lógatta a vízbe a kukacát. Hogy halat fogtak-e, azt nem tudom. Bár nem sokkal odébb kerékpáron elkerült egy úr, két kis víziszörnnyel egy hálóban.
Kocogás
Tavi panoráma
Ellenfény
Kísérleteztem ellenfényes fotókkal. Szándékosan fordultam szembe a nappal, és egy kis beszűrődést is engedélyezve az objektívbe. De hamar beláttam, hogy néhány fotós barátom sokkal jobb ebben a műfajban.
Ez az utolsó mára...

Hát....ennyit elsőre. A többit majd a folytatásban.
Legyen szép napotok!