Nem éppen a lustaságom az oka annak, hogy a vasárnapi túra egyszer már megkezdett beszámolóját csak szerda este fejezem be. Már akkor utaltam rá, hogy hogy fárasztó hegymászás, és egészen különleges fény/árnyék viszonyok mellett nehéz úgy fotózni, hogy elfogadható minőségű képeket készíthessünk. Nem "JÓ" képekről beszélek, csak olyanokról, amelyek egy élménybeszámolóban még elmennek. Sok képet kell ilyenkor csinálni, hogy a szelektálás és aprólékos utómunka után maradjon annyi képem, amennyit a posztomban bemutathatok. Az utómunkához idő kell... türelem, idegek... hadd ne mondjam, hogy csak az előbbiből van nekem elegendő, az utóbbiból egyre kevesebb. Akarom mondani: egyre kevesebb az az idő, ameddig koncentrálni tudok - sajnos.
Az előző mesém ott fejeződött be, hogy kijöttünk Páris-patak völgyéből, és Ipolytarnóc felé vettük az utunkat. Nem tartott sokáig az út, hamar megérkeztünk.
Ősfenyő belépő |
Sok millió évvel korábbi történések színhelyére lépünk, ha átmegyünk a kapun.
Fogadóépület részlete |
Már közvetlenül a kapu mögött különleges látvány fogadja a látogatót. Érdemes körbesétálni - mint egy időkapun vagy folyosón - és tüzetesen elolvasni minden tájékoztatót. Egyik teremben több nyelvű brossúrák között is válogathatunk. Egy ilyen füzetet én is magamhoz vettem... az volt a szándékom vele, hogy a tartalma majd segít felidézni a látottakat, és olyan adatokat tudok kivenni belőle a beszámolómhoz, amely fejben nem marad meg egyetlen hallás után. Itthon ért aztán a meglepetés: nem néztem bele a helyszínen, így az történt, hogy szlovák nyelvű brossúrát hoztam haza. Na, ezzel aztán jól ki vagyok segítve! 😖
Tanösvény bejárata |
Nagyon barátságos idegenvezetőt kaptunk. Alaposan felkészült minden ismerettel, és érdekesen tudott előadni. Sikerült lekötnie az egész csoport figyelmét a mondanivalójával, ami - valljuk be - nem kis teljesítmény.
Geológiai tanösvény |
Lassan haladtunk előre... több helyen megállította az idegenvezető a csoportot, és miután köré gyűltünk, az adott helyen fellelhető érdekességekről tartott egy kis előadást. Nem próbálom idézni, mivel a szlovák puskám használhatatlannak bizonyult, a memóriám meg még inkább. Bizonytalan adatokkal pedig "Nem keltem a zavart" - ahogy kedvenc humoristám szokta volt mondani.
Geológiai tanösvény |
Őstengeri üledékes homokkő, pala-szerű rétegekben. Rengeteg egykori élőlény maradványait találták meg a megkövesedett állapotban. Jellemző, hogy az első leleteket - konkrétan cápafogakat - gyerekek találták meg. Ők persze el sem tudták képzelni, hogy itt valaha tenger, tengerpart volt, és cápafogak a megtalált tárgyak. Úgy gondolták, ezek megkövesedett madárnyelvek, és madárnyelvekként árulták a vasútállomáson. Végül egy tudós ember kezébe is kerültek ilyen darabok, aki megállapította a leletek igazi eredetét. Ezek után indult tudományos kutatás a területen.
Geológiai tanösvény |
Itt már az egykori tengerparton járunk. Ezekben a rétegekben növényi eredetű, megkövesedett fatörzsek, faágak őrződtek meg a késői utókor számára. A kép közepén látható maradványon szemmel is jól kivehetőek a fa jellemző szerkezeti elemei, a tapintása viszont rideg, kemény, kőszerű. (Szabad megérinteni)
Geológiai tanösvény |
Sok lelet épített védelmet kapott. Jelenleg egy sok méter hosszú, eredeti állapotában nyolc körkerületű "kővé vált" fatörzs egy darabja látható. Az idegenvezetőnk sok érdekes dolgot mesélt el róla. Meg sem próbálom felidézni a mondanivalóját... sajnálom, mert érdekes lenne mindent tudni róla. (A kép fényszegény teremben, vaku nélkül készül, a korlátra helyezett fényképezőgéppel. Az elkerülhetetlenül maximálisra nyitott blende miatt a mélységélesség nagyon kicsi, a fatörzs közepére állítva. A fás szerkezet ott látszott leginkább)
A körút abban a helyiségben folytatódott, ahol vízpart közelében az ide inni járó őskori állatok megkövesedett nyomait tekinthettük meg. Roppant érdekes volt, ha hisszük is, amit a vezetőnk elmondott... megvallom, nekem, mint laikus humanoidnak kicsit a fantázia világát idézte. De ne vonom kétségbe a tudományát - ennek a témának Ő a szakembere 😀
Végül egy 4D (nem értem ezt a 4D-t... az én gyerekkoromban még azt tanították hogy a tér 3 dimenzós) fantázia-filmet láttunk. A film abba a korba vitt vissza bennünket, amikor a ma már megkövesedett állapotban itt láthat világ volt a "való világ"...
Bükkábrányi ősfenyők |
"A bükkábrányi lignitbányában talált megkövesedett mocsári fenyők
(Taxodium) csoportjának egy tagja. Magassága cca. 3m. jelenleg az
Ipolytarnóci Ősfenyő bemutatóházban található". - idézet
A bemutató helyen nem csak egy hanem négy darab ősfenyő maradványai láthatók.
Bükkábrányi ősfenyők. |
Mai beszámolóm eddig tart. Remélem, nem unatkoztatok... Biztatok mindenkit, keresse fel Ő maga is a helyet. Hasznos időtöltés...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése